Oczyszczacz do zatok, jest dla wielu z nas, zagadkowym urządzeniem. Dlaczego? Ponieważ z uwagi na swoją specyfikę działania, bardzo często mylimy go z innymi aparatami. Wyjaśnijmy oczyszczacz do zatok to nie aspirator do nosa, nawilżacz powietrza a przede wszystkim to nie inhalator. Więc czym jest i do czego służy?

Podstawowym zadaniem oczyszczacza jest nawilżenie i oczyszczenie zatok przy nosowych i jamy nosowej z zalegającej treści – śluzu. Oczyszczacz sprawdzi się szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy nie mają dość siły i umiejątnosci by samodzielnie wysmarkać nosek. Oczyszczacz wytwarza strumień rozpylonych cząstek płynu płuczącego np. : wody termalnej czy soli fizjologicznej. które po wejściu do jam nosowych i gardła, nawadniają, rozmiękczają i usuwają śluz, dzięki ciśnieniu, jakie wywierają na błony śluzowe. Wszystkie szkodliwe substancje spływają do specjalnej komory. W odróżnieniu od nebulizatora, oczyszczacze emitują cząsteczki o stosunkowo dużej średnicy (50% cząsteczek między 10 a 50 mikro m). Czemu takie duże, podczas kiedy przy nebulizacji zalecana wielkość cząsteczki to ok 3 µm? W przypadku nebulizacji zależy nam by substancja lecznicza trafiła do jak najgłębszych obszarów dróg oddechowych – do płuc i oskrzeli. Przy wykorzystaniu oczyszczacza, zależy nam by oczyścić i nawilżyć jamę nosową. Wówczas tak duży rozmiar cząstki, jest bardziej pożądany.

Dlaczego warto zadbać dokładne oczyszczanie nosa?

Najczęstszymi objawami infekcji są: katar i kaszel. Wiemy jak bardzo potrafią osłabić nasz organizm, jednak niewielu z nas wie, że zbagatelizowanie tych symptomów może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.( patrz art Domowy arsenał w walce z infekcją.). Przy nieżycie błony śluzowej nosa, dochodzi do zwiększonej emisji wydzieliny - śluzu. Ta wydzielina to znanym wszystkim katar. Wraz z wydzielaną w nosie, namnażają się groźne patologiczne zarazki. Jeśli wydzielina dostanie się do głębszych obszarów naszych dróg oddechowych: gardła, krtani, płuc czy oskrzeli, może przenieść stan zapalny. Taki obraz jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci, które nie potrafią dokładnie wysmarkać noska. Maluszki są dodatkowo narażone kiedy leżą na pleckach - wówczas wydzielina spływa im bezpośrednio do przełyku, oraz kiedy jedzą – połykają wydzielina wraz z groźnymi zarazkami.

Aspirator czy oczyszczacz?
Zadaniem aspiratora, podobnie jak jak oczyszczacza, jest oczyszczenie jamy przy nosowej. Jednak w odróżnieniu od standardowego aspiratora, nawilżacz posiada więcej zalet;

  • nawilża przynosi dodatkową ulgę kiedy śluzówka jest przesuszona
  • rozrzedza gęstą wydzielinę z nosa czy układu oddechowego, dzięki czemu łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny z nosa i gardła
  • może być wykorzystywany w celach profilaktycznych, np. w sezonie grzewczym kiedy powietrze w naszych mieszkaniach jest przesuszone, oczyszczacz ogranicza stopień wysuszenia śluzówki

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz?
Mamy dwa podstawowe typy oczyszczaczy do zatok:

  1. Oczyszczacze, które współpracują zależnie z inhalatorem
  2. Oczyszczacze zdalne.

Oczyszczacze, współpracujące z inhalatorem.

Ten rodzaj aparatów nazywamy również, nebulizatorami z oczyszczaczem do zatok. Przykładem takiego nebulizatora jest, FLAEM NOUVA RHINO CLEAR. Cechą charakterystyczną tych aparatów jest to, iż działają w połączeniu ze urządzeniami sprężarkowymi do aerozoloterapii (kompresorami inhalatorów). Są dołączane do wybranych modeli inhalatorów. W przypadku tego typu pamiętajmy – nebulizator, oczyszczacz nie jest samodzielnym produktem do inhalacji.

Oczyszczacze zdalne, niezależne od kompersora.

W odróżnieniu od swojego poprzednika, oczyszczacze te mogą pracować niezależnie od kompresora. Mogą być ładowane bateryjnie np. FLAEM RhinoClear Sprint. Bądź za pomocą zewnętrznej stacji ładującej np.;FLAEM RHINOCLEAR MOBILE .

Który model warto wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno w przypadku wyjazdów czy wygody użytkowania, korzystniej wybrać aparat niezależny, od pracy kompresora. Wszystkie dostępne modele oczyszczaczy marki Flaem, pomijając opcję ładowania, zachowują swoje parametry.

  • są uniwersalne, mogą być wykorzystywane zarówno przez dorosłych jaki i dzieci
  • posiadają trzy, wymienne końcówki w różnych rozmiarach w zależności od wieku
  • końcówki są bezpieczne, zostały wykonane z wykonane z miękkiego materiały, tak by nie podrażniać błony śluzowej nosa
  • duży od 10 ml FLAEM NOUVA RHINO CLEAR, do 15 ml LAEM RhinoClear Sprint. .;FLAEM RHINOCLEAR MOBILE
  • pojemniczek zbiorczy na wydzielinę
  • dwa lata gwarancji
  • oczyszczacze mogą podawać: sól fizjologiczną, wodę termalną

 

 

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.