Ssak medyczny jest urządzeniem przeznaczonym do aspiracji różnych płynów, wydzielin z naszego ciała. Jest powszechnie wykorzystywany na sali operacyjnej podczas operacji, w karatekach przy aspiracji dużych krwotoków, czy wymiocin z przewodu pokarmowego, w hospicjach przy aspiracji wydzieliny z drzewa oskrzelowego, w gabinetach medycyny estetycznej, ginekologicznych, stomatologicznych czy weterynaryjnych. Obecnie coraz częściej ssaki medyczne są również wykorzystywane w domowej opiece nad chorym. Czym się różnią? I jak dokonać właściwego wyboru.

Ssaki możemy podzieli ze względu na źródło zasilania:

  • ssaki sieciowe, bądź akumulatorowe
  • ssaki półautomatyczne
  • aspiratory ręczne manualne

Sposób ładowania ssaka nie jest jednak podstawowym kryterium podziału – jaki ssak i dla kogo?
O wyborze ssaka powinny decydować takie paramenty jak:

  • maksymalny przepływ
  • objętość pojemników zbiorczych
  • długość i średnica drenu
  • certyfikaty jakość, poświadczając jego parametry
  • wielkość
  • mobilność
  • cena i dostępność wymiennych akcesoriów
  • gwarancja

Ssaki szpitalne – chirurgiczne.

W tej grupie znajdują się największe i najbardziej profesjonalne aparaty. Ssaki chirurgiczne charakteryzują się dużym przepływem, nawet do 90L/min i pracą ciągłą. Dzięki czemu potrafią odessać nawet duże krwotoki. Ssaki te posiadają zazwyczaj dwa, możliwie jak największe pojemniki zbiorcze nawet do 4l. Aparaty muszą posiadać regulację siły ssania, którą można łatwo zmienić w zależności od stanu pacjenta. Ssaki szpitalne muszą posiadać certyfikaty jakość i świadectwa potwierdzające ich parametry, i klasę medyczną. Kupując ssak szpitalny powinniśmy również zwrócić uwagę na jakoś filtrów. W szpitalach podobnie jak w hospicjach czy domach opieki (kiedy jeden ssak obsługuję kilkunastu pacjentów) istnieje podwyższone ryzyko zakażeń. Wybierając ssak na oddział szpitalny powinniśmy zwrócić uwagę na koszty jego ergonomii. Źródło zasilania( najlepiej by był ładowany sieciowo, lub akumulatorowo), aby posiadał akcesoria wielorazowego użytku, przystosowane do sterylizacji w autoklawie.

Ssaki do karetki.

Ta grupa ssaków wielozadaniowych. Z uwagi na dynamikę pracy, aparaty te powinny: posiadać zdalne źródło ładowania, akumulator, lub sieć plus zapasowe baterie. Powinny być mobilne, możliwe jak najlżejsze. Bardzo dobrze sprawdzają się ssaki typu pistolet, są poręczniejsze w porównaniu do klasycznego aparatu. Ważne by zwrócić uwagę na akcesoria w szczególność filtry.

Ssaki do gabinetów medycznych.

Ssaki gabinetowe są często wykorzystywane przy zabiegach, dlatego podobnie jak sprzęt szpitalny, powinny być przystosowane do pracy ciągłej, intensywnego użytku (heavy – duty). Koniecznie powinny posiadać regulacje siły ssania. Duże pojemniki zbiorcze, najlepiej wielorazowego użytku, Akcesoria powinny być łatwo dostępne, z opcją sterylizacji w autoklawie. Ssaki gabinetowe, podobnie jak szpitalne muszą posiadać certyfikaty.

Ssak domowy patrz art. ,,Jak wybrać ssak do domu? ".

Dlaczego wybrac ssak marki Flaem?

Poniewąz Flaem to sprawdzona, rzetelna i kompetentna marka.

Istotną częścią Flaem Nuova Spa jest dział Badań i Rozwoju, obszar dedykowany do rozwoju technologicznego oraz optymalizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych. Jest to ważny obszar firmy oferującej innowacje w odpowiedzi na potrzeby rynku. Badania jakości i wydajności klinicznej odgrywają ważną rolę w procesie projektowania i produkcji każdego urządzenia wytwarzanego przez Flaem Nuova Spa. W dziale Badań i Rozwoju opracowywane są technologie i komponenty, których celem jest przyśpieszenie procesu rozwoju technologicznego i produkcji. Firma Flaem Nuova Spa dzięki działowi Badań i Rozwoju dysponuje 75międzynarodowymi patentami i ponad 20 znakami towarowymi zarejestrowanymi na całym świecie. Sprzęt marki Flaem posiada liczne certyfikaty jakość.
Faem Nuova Spa działa według ściśle określonych procedur operacyjnych i wymagających protokołów produkcyjnych zapewniających wysoki poziom jakości i integralności produktu, którego głównym celem jest bezpieczeństwo użytkownika końcowego. Firma działa w oparciu o system jakości certyfikowany do normy ISO 13485: 2012 iISO: 9001: 2008 oraz zgodnie z wymogami dyrektyw europejskich. Każdy materiał stosowany jest antyalergiczny i biokompatybilny zgodnie z normą europejską EN 10993-1 "biologiczna ocena wyrobów medycznych".Wiarygodność produktów jest gwarantowana przez Europejski znak CE0051 oraz rejestrację w US FDA. Jakość produktu i ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów jest również zagwarantowane poprzez monitorowanie produktu i systemu produkcji przez najbardziej prestiżowe międzynarodowe organy homologacyjne IMQ, KEMA TÜV Rheinland oraz znak CSA.

Porównanie w tabelce graficzne parametry plus zastosowanie dla kogo który.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.