Każdy rodzic wie jak dużą traumą i stresem jest dla maluszka choroba. Podstawowe objawy infekcji takie jak katar czy kaszel, są dla osoby dorosłej dość uciążliwe. Osłabiają naszą koncentrację czy zdolność do aktywnego działania. Dla dziecka nawet wczesne symptomy choroby są dużym obciążeniem. Maluszek wówczas ma osłabiony apetyt, gorzej śpi (jest wybudzany atakami kaszlu i kataru), jest rozdrażniony, płaczliwy i niespokojny. Choć sam katar i kaszel to objawy chorobowe (nie choroba), jednak nieleczone i bagatelizowane mogą wywołać poważne zakażenie dróg oddechowych.

Katar u dziecka i jego następstwa.

Katar to najczęściej występujący wczesny objaw infekcji u dziecka. Niestety u dzieci objaw ten może bezpośrednio przyczynić się do poważnej choroby. Dlaczego? I czym jest ten katar? Wewnętrzna część naszego nosa jest pokryta wilgotną, błoną śluzową. Na powierzchni błony rosną włosy oraz drobniejsze rzęski. Tak specyficzna budowa naszego nosa, jest doskonałym narządem ochronnym. Stanowi specyficzny filtr, który pochłania wszelkie wdychane przez nas zanieczyszczenia, dym, kurz, oraz groźne chorobotwórcze patogeny. Dlatego też wszystkie niepożądane substancje nie trafiają do wnętrza naszego organizmu, tylko zatrzymują się w nosie. Sytuacja zmienia się kiedy błona śluzowa np. skutek oddychania suchym powietrzem, początkowo ogranicza ilość wytwarzanego śluzu i wysycha. Wówczas wewnętrzna równowaga zostaje zachwiana, i dochodzi do nadkażenia jak ma to miejsce w przypadku infekcji czy alergii.
Objawami nadkażenia wewnętrznej części nosa – błony śluzowej nosa są:

  • obrzęk - opuchnięcie błony śluzowej, oddychanie jest utrudnione
  • ,,niewydolność mechanizmu rzęskowego ”, rzęski nie radzą sobie z wychwytywaniem drobnoustrojów
  • następuje wzmożona nad produkcja śluzu 

Powstały w tym mechanizmie śluz, znany jest potocznie jako katar.

Dlaczego nie należy lekceważyć kataru?
Katar u osoby dorosłej trwa przeciętnie 7 dni. U malucha od 10 do 14 dni, to prawie dwa razy dłużej! Następstwa nieleczonego kataru mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Drogi oddechowe maluszka nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Są bardzo wąskie, dlatego, nawet niewielki obrzęk błony śluzowej może wywołać niedrożność/ częściową niedrożność oddychania. Wówczas maluchowi oddycha się zdecydowanie trudniej – możemy to zaobserwować kiedy poruszą skrzydełkami nosa, czy łapczywie łapie powietrze. Kiedy dziecko ma katar oddycha głównie ustami, dlatego zachowaj ostrożność kiedy karmisz maluszka. Pamiętaj by przed jedzeniem dokładnie oczyścić nosek.Jak pisaliśmy na początku, zdrowy nos ma za zadnie ochronić nasz organizm przed groźnymi patogenami ze środowiska zewnętrznego. Kiedy jego funkcje są osłabione, do wnętrza naszego organizmu trafia więcej zarazków, wirusów i bakterii. Dodatkowo pierwotne zakażenie błony śluzowej nosa, może ,,przenieść” się w głębiej. W zalegającej wydzielinie dochodzi do namnażania bakterii i wirusów. Jej nadmiar spływa na gardła, przenosząc zakażenie w dalsze części dróg oddechowych. Nieleczona infekcja błony śluzowej nosa może prowadzić m.in. do: zapalenia gardła, zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli,oskrzelików, ucha środkowego, płuc czy zapalenia spojówek. To zjawisko, niestety bardzo często obserwujemy u naszych dzieci. Dlaczego? Ponieważ osoba dorosła, potrafi skutecznie i samodzielnie oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Maluch nie! Dlatego drodzy rodzice,to wasze zadanie, musicie pomóc maluchowi pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Obecnie na rynku znajdziecie szereg pomocnych i skutecznych atrybutów w walce z nieżytem nosa i kaszlem.

Aspirator czy oczyszczacz zatok.

To dwa urządzenia, które bardzo często mylimy. Aspirator to urządzenie które zasysa zalegającą treść z noska, udrażnia go. Oczyszczacze zatok dodatkowo emitują do jamy nosowej i zatok przy nosowych substancję nawilżające jak np. sól morską,wodę termalną czy sól fizjologiczną. Oczyszczacz wytwarza strumień rozpylonych cząstek płynu płuczącego o stosunkowo dużej średnicy (prawie 50% cząsteczek między 10 a 50 mikro m) i dużej wydajności (5 ml/min.) - w zależności od wybranego modelu-, które po wejściu do jam nosowych i gardła, nawadniają, rozmiękczają i usuwają śluz, dzięki ciśnieniu, jakie wywierają na błony śluzowe. Wszystkie szkodliwe substancje spływają do specjalnej komory. A sama błona śluzowa zostaje dodatkowo nawilżona.

Nawilżacz powietrza.

Nawilżacz powietrza sprawdzi się w każdy domu gdzie jest dziecko, alergik czy astmatyk.
Szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy wilgotność powietrza dramatycznie spada (Patrz art nawilżanie powietrze).

Zalety korzystania z nawilżacza;

  • nawilża powietrze, ogranicza przesuszanie błony śluzowej nos, łagodzi objawy kataru działa profilaktycznie
  • emitowana gorąca para zabija groźne patogeny
  • duże cząstki zanieczyszczeń takie jak: kurz, czy pył, opadaj na podłogę ( nie podrażniają dróg oddechowy, ograniczają ryzyko wywołania napadu astmy czy alergii
  • zastosowanie olejów aromatycznych np. miętowych, uspokaja, redukuję obrzęk śluzówki nosa

Inhalator.

Inhalator jest doskonałym aparatem w walce z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych. Nebulizacja jest jednym z najskuteczniejszych i bezpiecznych sposobów walce z infekcją - drobne cząsteczki związków terapeutycznych trafia bezpośrednio w miejsce infekcji. W przypadku nieżytu błony śluzowej nosa, zalecana jest jest nebulizacja z wykorzystaniem soli fizjologicznej.
Jakie zalety ma inhalacja roztworem soli fizjologicznej?

  • nawilżamy przesuszoną błonę śluzową
  • ograniczamy możliwość rozwoju infekcji 
  • rozrzedzamy gęstą wydzielinę z nosa czy układu oddechowego, dzięki czemu pomagamy pozbyć się zalegającej wydzieliny z nosa i gardła
  • oczyszczamy drogi oddechowe

Cechą wspólną tych narzędzi: oczyszczaczy, nawilżaczy powietrza czy inhalatorów jest fakt iż nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe. Ograniczają ryzyko rozwoju choroby, łagodzą objawy. Z powodzeniem i bez powikłań mogą być wykorzystywane w systematycznej profilaktyce zdrowia.

 

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.