Woda stanowi blisko 70 % składu ciału człowieka (udział procentowy zależy od wieku i masy). Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu, bierze dział w najważniejszych procesach metabolicznych np. trawieniu, filtracji, oddychaniu komórkowym. Woda pełni również szereg funkcji obronnych m.in. nawilża nasze gałki oczne, bierze udział w procesach immunologicznych (stanowi blisko 93 % objętość naszej krwi). Dzięki nawilżonej błonie śluzowej wyściełającej przewód oddechowy, możemy oddychać. Bez wody organizm ludzi jest ws tanie przetrwać 48h, bez jedzenia kilka tygodni. Woda to bezcenny związek, bez którego nie możemy funkcjonować.

Straty wody w naszym organiźmie.

By nie dopuścić do niebezpiecznych objawów odwodniania, zaleca się by utrzymywać bilans wody wnaszym oragniźmie tzn, tyle wody ile strcimy powinniśmy dostarczyć do oragnizmu. Wiemy iż wodę tracimy wraz z moczem i kałem ok 1600 ml dziennie, z potem ok. 600 ml, ale czy wiesz że blisko 550 ml tracimy w procesach związanych z oddychaniem? Ta wielkość rośnie w przypadku kiedy organizm zmuszony jest oddychać suchym przesuszonym powierzem ( dodatkowe straty związane z nawilżeniem błony śłuzowej układu oddechowego).Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważnym czynnikiem dla naszego zdrowia i samopoczucia ma jakość powietrza jakie inhalujemy do płuc.Agencja Ochrony Środowiska EPA - donosi, iż powietrze wewnątrz pomieszczeń jest od 2 do 10 razy bardziej zanieczyszczone, w porównaniu do powietrza zewnętrznego. Według raportów WHO (Światowej Organizacji ds. Zdrowia) społeczeństwu państw wysoko wzrost zachorowań na choroby wynikające z oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem wewnątrz budynków. W tym alergii, astmy oraz POCHP.

Istotne elementy, które mają wpływ na nasz oraganizm to:

  • zanieczyszczenia powierza ( dym papierosowy, roztocza, alergeny, wirusy, grzyby, 
  • temperatura
  • wilgotność

Odpowiednie nawilżenie powietrza ogranicza występowanie infekcji.

Wilgotność powietrza to procentowy udział cząsteczek wody zawieszonych w powietrzu, którym oddychamy. To czynnik o którym bardzo czest zapominamy i nie zauważamy tego jak, barzdo jest istotny dla naszego zdrowia. Zgodnie z polską normą PN-78/B-03421, prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60 %. Przy takich wartościach nasz organizm czuje się najlepiej. To również najlepsze warunki dla naszych mebli, tkanin czy książek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż zawartość procentowa wody w powietrzu, jest determinowana przez temperaturę. Wraz ze wzrostem wartości temperatury wilgotności powinna wzrastać, nawet do 55%. W chłodnych pomieszczeniach, zalecana zawartość wody to 60- 65 %. Jak pokazuja raporty w naszych domach i mieszkaniach, sczególnie w sesonie grzewaczym wilgotnośc stanowi raptem 20 -30 %. To stanowczo za mało. Jesienią i zminą, rozpoczynamy sezon grzewczy, to również wówczas rośnie również liczba infekcji górnych róg oddechowych, katarów. Dlaczego? Fizjologicznie błona śluzakowa, którą wyścieła nasze drogi oddechowe jest wilgotna. Dzięki tej właściwości może asymilować – przechwytywać groźnych napastników taki jak; wirusy, bakterie czy inne zanieczyszczenia. Kiedy oddychamy suchym powietrzem błona jest przesuszona, a do wnętrza naszego organizmu trafiają wszelkie chorobotwórcze patogeny. Zjadliwe drobnoustroje doprowadzają wówczas to infekcji i zakażeń m.in. zapalenia gardła, krtani, nieżytu błony śluzowej nosa. Na infekcje szczególnie narażeni są najmłodsi, u noworodków oraz niemowląt, układ odpornościowy nie jest jeszcze prawidłowo rozwinięty (organizm nie potrafi się sam skutecznie bronić) dlatego jest bardziej podatny na choroby. U najmłodszych pociech przesuszone powietrze może to powodować również sapkę, podrażnienia oczu i błon śluzowych.

Przesuszone powietrze może przyczyniać się również do:

  • uporczywego bólu głowy
  • suchości oka
  • rozdrażnienia
  • zmęczenia
  • spadku koncentracji
  • czy bezsenności

Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie w naszym otoczeniu?
Wiemy już dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza jakim oddychamy. Jak to zrobić? 

Oczywiście możemy korzystać z domowych sposobów możemy:

  • często rozwieszać pranie w sezonie zimowym
  • zakupić dodatkowe kwiaty doniczkowe
  • układać mokre ręcznik na kaloryfery czy grzejniki

Jednak dużo wygodniejszym i prostszym sposobem, który skutecznie przyczyni się do wzrostu wilgotności w naszym domu, jest zakup nawilżacz powietrza. Podstawowy model nawilżacza składa się z: pojemnika na wodę, filtra, dyszy wylotowe oraz układu zasilającego. Zasada działania oparta jest o zjawisko parowania. Nawilżacze parowe w tym nawilżacz Olly, posiada wewnętrzny system zasilający, który podgrzewa wodę. Doprowadzona do wrzenia woda zaczyna parować. Następnie jest wydalana w postaci sterylnej, drobnej, ciepłej mgiełki. Dzięki czemu powietrze jest nie tylko nawilżone ale i oczyszczone ( groźne wirusy i bakterie są unieszkodliwiane goracą temperaturą). Dodatkowo dzięki oczyszczeniu powietrza ograniczasz ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak : astma, alergia czy POCHP. Warto w tym miejscu również warto zaznaczyć, jeśli posiadasz w domu alergika lub astmatyka, dzięki wykorzystaniu nawilżacza ograniczasz ryzyko wystąpienia ataków astmy.

8 powodów dlaczego warto wybrać nawilżacz Flaem Olly?

  1. Nie powoduje poparzeń. W odróżnieniu od innych nawilżaczy parowych, które mogą indukować poparzenia gorącą parą ,nawilżacz Olly posiada specjalny system chłodzenia pary, który redukuje ryzyko oparzenia gorącą parą. Warto jednak uważać na bezpieczeństwo najmłodszych- przewrócenie czy potrącenie nawilżacza może powodować oparzenie gorącą wodą z wnętrza nawilżacza.
  2. Niski pobór mocy
  3. Duży zbiornik na wodę, ok.4,5 L, daje to możliwość pracy nawilżacza do 14 godzin. Pojemnik ma szeroki wlot dzięki czemu w szybki i łatwy sposób napełnia się wodą. Jest łatwy w czyszczeniu, przez co zachowujemy higienę, ograniczamy ryzyko rozwoju groźnych grzybów i bakterii (które mogłyby zostać później wyemitowane wraz z parą wodą)
  4. Regulator przepływu pary. Dzięki regulatorowi możemy indywidualnie dopasowywać i kontrolować strumień emitowanej pary- od małego strumienia do znacznie większego przepływu.
  5. System zabezpieczający przed uszkodzeniem. Nawilżacz Olly posiada system zabezpieczający przed uszkodzeniami m.in. przed spaleniem nawilżacza. Kiedy zbiornik na wodę jest pusty na zewnętrznej obudowie zapala się specjalna lampka kontrolna sygnalizująca o opróżnieniu zbiornika.
  6. Wyjątkowo lekki.Pomimo, iż nawilżacz Olly posiada duży zbiornik na wodę, jest lekki. Dlatego też przy jego obsłudze, przenoszeniu, napełnianiu i czyszczeniu poradzi sobie każdy.
  7. Możliwość wykorzystania olejków eterycznych. patrz art 2
  8. Atrakcyjna cena
  9. Dwuletnia gwarancja producenta

Wady: przebywając blisko nawilżacza, można usłyszeć charakterystyczne bulgotanie.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.