Przez kilka ostatnich lat, obserwujemy jak wzrasta popularność terapii inhalacyjnych w tym nebulizacji. Środowisko medyczne jest zgodne, nebulizacja jest przyszłością medycyny. Ta innowacyjna metoda leczenia, jest uniwersalna – może być wykorzystywana zarówno u dzieci jaki dorosłych, jest bezpieczna – nie obciąża dodatkowo układu pokarmowego, skuteczna – mikrocząsteczki trafiają bezpośrednio do układu oddechowego, przynosząc natychmiastowy efekt terapeutyczny. Choć nebulizacja ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, to podstawowym czynnikiem jaki wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo terapii jest dobór właściwego inhalatora. W przypadku nebulizacji to nie tyle rodzaj i dawka leku, ile parametry techniczne oraz właściwości fizyko-chemiczne wytwarzanego aerozolu, będą decydować o wymiernych skutkach leczenia.

Najlepszy inhalator dla dziecka.

Jak spośród kilkudziesięciu dostępnych obecnie na ryku inhalatorów wybrać, ten najlepszy dla mojego dziecka? Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Wybierając inhalator, musimy dobrać go indywidualnie do potrzeb naszego maleństwa. Bezwzględnie należy uwzględnić typowe dla dziecka odrębności anatomiczno-fizjologiczne układu oddechowego, jak: krótsze i węższe drogi oddechowe, cienkie i wrażliwe ścianki układu oddechowego, skłonność do obrzęków błony śluzowej, zwiększoną produkcja śluzu i jego zaleganie oraz różnice w parametrach wentylacyjnych (zwłaszcza u niemowląt). Jeśli chcemy by nasze dziecko było bezpieczne i skutecznie leczone, przed zakupem inhalatora warto wziąć pod uwagę:

  • wiek dziecka
  • rodzaj schorzenia do jakiego inhalator ma być przeznaczony
  • parametry techniczne urządzenia
  • producenta i markę

Wiek dziecka.

Obecnie mamy do wyboru inhalatory:

  • inhalatory ciśnieniowe pMDI
  • inhalatory proszkowe DPI
  • inhalatory do nebulizacji – pneumatyczno-tłokowe (sprężarkowe), ultradźwiękowe i membranowe

Dwa pierwsze typy, są przeznaczona da starszych , dzieci ( wymagają zintegrowania wdechu z ,,wystrzałem” leku). Dla najmłodszych zarezerwowane są inhalatory do nebulizacji. Nebulizacja jest metodą uniwersalną. Z powodzeniem może być wykorzystywana w terapii chorób układu oddechowego u dzieci, we wszystkich przedziałach wiekowych. Podstawową zaletą jest brak konieczności koordynacji oddechu z praca urządzenia. Dlatego też nebulizacja, znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w terapii inhalacyjnej małych dzieci ale również osób starszych oraz niewspółpracujących. Pamiętaj wybierając inhalator dla małego dziecka ( które nie jest w stanie samodzielnie utrzymać, ustnika), koniecznie wybierz model z zestawem maseczek. Najlepiej wybrać maseczki typu  typy Soft Touch – dostępne m.in. w inhalatorze Flaem Ghibli Plus. Maseczki są wykonane z miękkiego materiału biokompatybilnego, który gwarantuje optymalne przyleganie do twarzy. Dodatkowo maski wyposażone są w innowacyjne w zawory - Reduktor Dyspersji. Te charakterystyczne elementy, które wyróżniają markę FLAEM, pozwalają na większe przyswojenie leku przez organizm pacjenta, a tym samym ograniczają jego dyspersję, i straty leku, podnosząc tym samym skuteczność terapii. Najmłodsi często boją się nebulizacji. Dlaczego? Inhalatory pneumatyczno-tłokowe (sprężarkowe) wydają specyficzny dźwięk(buczenie dodatkowo sam fakt przyłożenia i przytrzymanie na dłużej maseczki, jest również bardzo stresujący dla dziecka. Dla skuteczności terapii, ważne jest, aby nebulizowane dziecko siedziało spokojnie i nie płakało. Tylko wtedy lek trafia bezpośrednio do płuc. W innym przypadku lekarstwo najczęściej ląduje w nosie lub tylnej części gardła, skąd przedostaje się do żołądka. Jest to równoznaczne z brakiem efektu terapeutycznego, który chcieliśmy osiągnąć. Zadaniem dla rodzica jest by przekształcić stosującą metodę leczenia, w zabawę. W tym celu polecamy wybrać inhalatory przypominające zabawkę np. Flaem LAEM Lella la Coccinella. Biedronka ma wyjątkowo przyjazny dla maluchów wygląd w kształcie uśmiechniętej biedronki, wywołujący u dziecka pozytywne emocje i nie kojarzące się z niczym nieprzyjemnym. Jako inhalator biedronka przyjaciel nebulizacji przełamuje ich lęki przed inhalacją. Dodatkowo w zestawie znajdziesz kolorową ilustrowaną książeczkę o przygodach Biedronki w języki włoskim i angielskim .

Rodzaj schorzenia.

Inhalatory z powodzeniem sprawdzają się w leczeniu zarówno schorzeń dolnych i górnych dróg oddechowych, oraz w profilaktyce infekcji sezonowych.
Choroby dolnych dróg oddechowych

  • astma
  • POChP
  • mukowiscydoza z objawami płucnymi
  • zapalenie oskrzeli (przewlekłe lub nawracające)
  • zapalenie oskrzelików
  • rozstrzenie oskrzeli
  • zespół nieruchomych rzęsek
  • nawilżenie dróg oddechowych u chorych wentylowanych mechanicznie

Choroby górnych dróg oddechowych:

  • przewlekły nieżyt nosa i gardła
  • zapalenie zatok przynosowych przewlekłe lub ostre
  • zespół krupu – ostre pod głośniowe zapalenie krtani, bakteryjne zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli

W leczeniu schorzeń oddechowych duże znaczeni ma wielkość wytwarzanej cząsteczki tzw. MMAD. To wielkość emitowanej cząsteczki determinuje gdzie podany lek zostanie wchłonięty( jak będzie jego skuteczność). Cząsteczki aerozolu o wielkości > 8 mikro m wchłaniają się w górnych drogach oddechowych np. w nosie czy gardle, cząsteczki. O wielkości 5-8 mikro m wchłaniane są w tchawicy i dużych oskrzelach, do oskrzeli i oskrzelików docierają cząsteczki o wymiarach 2-5 mikro m natomiast do pęcherzyków płucnych cząsteczki o wielkości 0,5-3 mikro m; dlatego optymalne wymiary cząsteczek aerozolu, dla procesu nebulizacji, mieszczą się w granicach 1,0-5 mikrona. Jeśli szukasz inhalatora dla maluszka z astmą, warto poszukiwać inhalatora z niskimi parametrami MMAD. Odwrotnie gdy inhalator ma być wykorzystywany do terapii górnych dróg oddechowych ( zapalnie krtanią, nieżyt nosa czy zespól krup. Wówczas szukaj inhalatorów, które emitują większe cząsteczki. Doskonały rozwiązaniem jest wybór inhalatora ze zmiennym trybem pracy. Np. Flaem Ghilbli Plus, który może pracować w dwóch trybach pracy. Tryb standardowy MMAD 3,8 μm, oraz tryb high speed MMAD 4,0 μm. Ghibli Plus pozwala na zmianę wielkości podawanych cząsteczek leku, dlatego też w trybie spped high jest on idealny do leczenia podgłośniowego zapalenia krtani (krup). Dużą zaletą nebulizacji jest możliwość zastosowania kilku leków jednocześnie oraz sposobność modyfikowania ich dawki w szerokim zakresie.
To dlatego nebulizacja jest tak bezpieczna i praktyczna. Warto o tym pamiętać kiedy wybieramy rodzaj inhalatora. Inhalatory ultradźwiękowe nie mają kompresora, dlatego pracują ciszej, jednak mają ograniczenia w podawaniu niektórych leków. Problem stanowi podawanie sterydów i większości antybiotyków. Dlatego opcja modyfikacji dawek i leków w tych modelach jest utrudniona. Dodatkowo, emitowany przez ten typ inhalatorów aerozol może indukować podrażnienia układu oddechowego

Parametry techniczne.

To kluczowy punkt przy wyborze inhalatora.

Najważniejsze parametry na które warto zwrócic uwagę, przed wyborem inhalaora  to:

  1. MMAD /Mass Median Aerodynamic Diameter - określa w sposób procentowy zawartość określonego rozmiaru cząsteczek w aerozolu (np. nebulizator o MMAD równym 2  mikro m wytwarza 50% cząsteczek o wielkości poniżej 2 mikro m i 50% cząsteczek o wartości powyżej) oraz MMD /Mass Median Diameter/ - określa uśrednioną wielkość cząsteczek w aerozolu)
  2. Frakcja respirabilna - procentową zawartością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm.
  3. Rodzaj nebulizatora, czy może pracować w dwóch trybach pracy
  4. prędkość nebulizacji
  5. Pojemność nebulizatora( pojemniczka do którego wlewamy lek)
  6. Wydajność kompresora
  7. Tryb pracy: przerywana czy ciągła
  8. Poziom głośności
  9. Zestaw akcesoriów

Producent i marka.

Przed zakupem dowiedz się kto i gdzie produkuje dany towar. Nie daj się nabrać tanim, niebezpiecznym podróbkom. Zanim wybierzesz konkretny rodzaj inhalatora, porównaj dokładnie specyfikację urządzenia, jego parametry techniczne, sprawdź dostępność wymiennych akcesoriów, kartę gwarancyjną. Wybieraj spośród sprzętów posiadających certyfikaty czy prestiżowe międzynarodowe organy homologacyjne IMQ, KEMA TÜV Rheinland oraz znak CSA. Tylko wówczas masz pewność, iż zakupiony przez Ciebie inhalator jest bezpieczny i skuteczny.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.